همه مقالات

نمایش جزئیات

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

دلایل روشن شدن چراغ چک رنو -چراغ چک  رنو-تعمیرگاه تخصصی رنو -رنو تهران-چراغ چک-ال 90-وظیفه چراغ چک-ماشین های رنو-چراغ چک خودروی رنو-تعمیرگاه رنو در تهران

روشن شدن چراغ چک نشان دهنده وجود مشکلی در خودرو است .


جهت راهنمایی و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

09393982002

ما در این مقاله سعی داریم که مهم ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو را به شما عزیزان معرفی کنیم .

 

برای خواندن مقاله نشانه های خرابی تسمه تایم اینجا کلیک کنید .

 

تعمیرگاه تخصصی رنو تهران با کادری مجرب و با دانش آماده خدمت رسانی تضمینی به شما عزیزان می باشد.

 

دلایل مهم روشن شدن چراغ چک خودرو :

 

1-ایراد در مبدل کاتالیستی:

این مشکل بیشتر در خودروهای قدیمی و فرسوده جود دارد و تعویض آن هزینه‌ زیادی در پی خواهد داشت . برای جلوگیری از خرابی این قطعه بهتر است نسبت به وضعیت سنسور اکسیژن توجه بیشتری داشته باشید ،شمع ها و روغن موتور را نیز مرتب عوض کنید تا این مشکل برای خودرو شما پیش نیاید . اگر این قطعه دچار مشکل شود باعث می‌شود تا نسبت مسافت طی شده با سوخت مصرفی هم خوانی نداشته باشد و هرچه پدال گاز را بفشارید سرعت بیشتری احساس نکنید .

 

2-سنسور جریان هوا:

 سنسور جریان هوا از مورد دیگری است  که در روشن شدن چراغ چک خودرو نقش بسزایی  دارد .نحوه عملکرد این این سنسور  این گونه است که با بررسی مقدارهوای ورودی به موتور، اطلاعات لازم را به کامپیوتر خودرو ارسال می نماید ، تا با ترکیب شدن با اطلاعات دیگر میزان پاشش انژکتورها  رامشخص نماید. اگر در شهرهای آلوده زندگی می‌کنید حتما حواستان به درست کار کردن سنسور هوا باشد .

 

3-سنسور اکسیژن:

اولین و بیشترین دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو سنسور اکسیژن خودرو است. مشکل سنسور اکسیژن خودرو غالباَ با هزینه کمی رفع می‌شود اما خرابی این سنسور می‌تواند به قطعات گران‌ قیمتی همچون کاتالیزور خودرو آسیب وارد کند . همچنین خرابی این سنسور باعث می‌شود که کامپیوتر مرکزی خودرو اطلاعات درستی را دریافت نکند و به همین دلیل سوخت خودرو تا حد زیادی افزایش پیدا می کند .

 

تعمیرگاه تخصصی رنو تهران با کادری مجرب و با دانش آماده خدمت رسانی تضمینی به شما عزیزان می باشد.

 

 4-کوئل:

کوئل وظیفه تأمین الکتریسیته لازم برای جرقه زدن شمع‌ها را بر عهده دارد . خراب شدن این قطعه می‌تواند چراغ چک خودروی شما را روشن کند. بعلاوه اگر کوئل خراب شود احتمالا شمع‌ها نیز با مشکل مواجه می‌شوند .

 

5- شمع ها و وایرها:

شمع ها وظیفه ایجاد جرقه، انفجار بنزین و درانتها حرکت موتور است. زمانی که این اتصال برقرار نشود جرقه‌ای نیز توسط شمع‌ها تولید نخواهد. یکی از دلایل شایعی که منجر به روشن شدن چراغ چک خودرو می‌شود مشکل در شمع‌ها و وایرها می باشد. از آنجایی که شمع‌ها جزو لوازم مصرفی خودرو هستند بعد از مدتی خراب شده و نیاز به تعویض دارند. وایرهای معیوب نیز علاوه ‌بر اینکه منجر به تولید نشدن جریان برق مورد نیاز شمع‌ها می‌شود می‌تواند باتری و کوئل را نیز خراب کرده و روی سایر بخش‌های خودرو اثرزیادی بگذارد. پس اگر شمع‌ یا وایرهای خودروی شما مشکل داشت در اولین فرصت آن‌ را برطرف نماید ..

 

6-باتری :

دراغلب خودروها چراغ دینام نشان‌دهنده مشکلی در باتری خودرو می باشد. البته دراتومبیل های با تکنولوژی بالا، چراغ هشداردهنده خرابی باتری نیز تعبیه شده است. درنهایت اگر خودروی شما جزو خودروهای با تکنولوژی بالا نیست، خرابی باتری می‌تواند منجر به روشن شدن چراغ چک خودرو بشود .

 

7-سیستم چرخش گاز اگزوز : 

رفع مشکلات سیستم چرخش گاز اگزوز معمولا هزینه‌بر است،به خصوص  اگر علاوه‌بر تعویض شیر ERG بخواهید تمام پور‌ت‌های آن را نیز تمیز کنید. پیشنهاد می‌کنیم اگرچه که تعمیر ERG هزینه‌ بر است در صورت مشکل در اولین فرصت آن را تعمیر نمایید ، زیرا اگر این خرابی به انژکتور خودرو نیز آسیب وارد کند، به مراتب باید هزینه بیشتری برای تعمیر خودروی خود بپردازید.

 

8- ترموستات :

 این قطعه، یکی از قطعات مهم  در خودرو است و دمای محیط را نظارت می کند و با فرستادن جریان سرد به سمت موتور، دمای موتور را تنظیم می نماید. برای اینکه ترموستات بدون ایراد کار کند باید مایع خنک‌کننده داخل ترموستات به موقع عوض گردد چون که این مایع در طول زمان گرد و غبار را جذب می‌کند و کارایی خود را پس از مدتی  از دست می‌دهد .

تعمیرگاه تخصصی رنو تهران با کادری مجرب و با دانش آماده خدمت رسانی تضمینی به شما عزیزان می باشد.

 

9- انژکتور سوخت :

 مشکل انژکتور نیز می‌تواند چراغ چک خودروی شما را روشن کند. مشکل در انژکتور خودرو مشکل رایجی نیست ولی اگر انژکتور خودروی شما با مشکل مواجه شد باید برای تعمیر آن هزینه نسبتا زیادی پرداخت کنید. برای جلوگیری از خرابی انژکتور باید عادات بد رانندگی خود نظیر رانندگی طولانی با سوخت کم، تعویض دیر به دیر صافی بنزین و مواردی از این دست را ترک کنید.

 

10- نصب دزد گیر :

در برخی مواقع اگر دزدگیر به‌خوبی نصب نشود و تنظیماتش ایراد داشته باشد می‌تواند باعث روشن شدن چراغ چک بشود . این مسئله به این دلیل اتفاق می‌افتد که کامپیوتر خودروی شما سیستم های نصب شده را به‌عنوان یک عامل مخرب شناسایی می‌کند و چراغ چک را روشن و ثابت نگه می‌دارد. همینطور نصب نادرست دزدگیر یکی از عوامل بسیار مهم در برق‌دزدی خودرو می باشد و این امر حتی می‌تواند منجر به خراب شدن شدن باتری شود .

 

11- نشتی خلأ

نشتی خلأ هم یکی دیگر از مواردی‌ است که می‌تواند منجر به روشن شدن چراغ چک خودرو بشود. هر ماشینی دارای چند سیستم خلأ می باشد که کارهای گوناگونی را انجام می‌دهند. اگر خودروی شما هنگام کارکردن درجا می‌زند یا دور موتور بالا می‌ماند، احتمالاخودروی شما دچار نشتی خلأ  در سیستم می باشد که خطرناک است و وبه زودی باید این مشکل حل شود و چزاغ چک خاموش شود .

 

تعمیرگاه تخصصی رنو تهران با کادری مجرب و با دانش آماده خدمت رسانی تضمینی به شما عزیزان می باشد.

 

رابطه روشن شدن چراغ چک و افت شتاب :

 

همان‌طور که قبل تر هم گفته شد، زمانی که مبدل کاتالیستی دچار ایراد شده است، سنسور هوا به ‌درستی کار نمی‌کند، سنسور گاز عملکردش مختل شده یا وایر شمع‌ها خوب عمل نمی‌کنند، موتور دچار افت توان و شتاب می گردد. در نهایت همه این موارد می‌توانند چراغ چک خودرو را هم روشن کنند .

مسائلی چون روشن شدن چراغ چک خودرو و یا به صدا افتادن ماشین همواره رانندگان را نگران می‌کند، در نتیجه دانستن مواردی چون دلایل شایع روشن شدن چراغ چک خودرو و یا آشنایی با انواع صدای ماشین و یا علل برق دزدی ماشین می‌تواند بسیار راهگشا و کاربردی باشد. اگر شما نیز تجربه‌ای در این زمینه‌ها دارید که می‌تواند به سلامت و امنیت خوانندگان این متن حین رانندگی کمک کند، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید .

 

تیجه گیری :

چراغ چک خودرو مشکلات احتمالی خودرو را به شما نشنان می دهد به همین دلیل در صورت روشن شدن آن حتما به یک مرکز تعمیرگاه مجرب مانند تعمیرگاه تخصصی رنو تهران مراجعه نمایید .

 

 جهت راهنمایی و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

09393982002